Piece konwekcyjno-parowe – wady i zalety

piece konwekcyjno paroweWe współczesnej gastronomii wykorzystuje się wiele różnego rodzaju urządzeń. Jednymi z najpopularniejszych są piece konwekcyjno parowe. Bez nich ciężko sobie wyobrazić lokale gastronomiczne.

Zalety pieców konwekcyjno parowych

Urządzenia te posiadają wiele zalet, które predysponują je do zastosowania w gastronomii. Przede wszystkim umożliwiają przygotowywanie w krótkim czasie wielu różnych potraw jednocześnie. Dają również liczne oszczędności – czasu i energii. Zaletą jest także stosunkowo niska awaryjność. W 90% awarie są spowodowane osadzaniem się kamienia kotłowego, co jest wynikiem niewłaściwej pielęgnacji urządzenia. Wszystkie piece bowiem potrzebują regularnych zabiegów konserwacyjnych, które utrzymują je w dobrym stanie.

Wady pieców konwekcyjno parowych

Jak każdy sprzęt, również i ten nie jest pozbawiony wad. Przede wszystkim przed instalacją urządzenia trzeba sprawdzić wszystkie wymagania – odpływ wody oraz instalację elektryczną. Poza tym nie dają możliwości równoczesnego przygotowywania potraw wymagających różnych środowisk. Nie można w nich np. jednocześnie gotować i piec na parze. Ponadto warto pamiętać, że piece te są przeznaczone do przygotowywania większej ilości produktów. Z tego też powodu są całkowicie nieprzydatne w gospodarstwach domowych. Inaczej jest w profesjonalnej gastronomii, gdzie są wprost niezastąpione. Wybór na rynku w tej kwestii jest naprawdę bardzo duży.